The Pharma Media: «Укрвакцина створює власну аптечну мережу — які її особливості та завдання»

The Pharma Media: «Укрвакцина створює власну аптечну мережу — які її особливості та завдання»

ДП «Укрвакцина» відкрила першу аптеку — це старт створення власної мережі, до якої ввійдуть як стаціонарні заклади, так і мобільні аптечні пункти. Чому виникла така ініціатива, яка її мета, чим приваблюватимуть нові аптеки клієнтів і наскільки розшириться географія їх присутності, а також про плани підприємства на найближчий рік розповів директор ДП «Укрвакцина» МОЗ України» Олександр ПОНОМАРЬОВ.

Чому ви вирішили відкривати аптеки, адже багато хто вважає, що їх і так більш ніж достатньо, як то кажуть, на кожному кроці?

Укрвакцина входить до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України та виконує роль ключового логістичного партнера. Ми маємо багаторічну експертизу доставки ліків, вакцин та медичних виробів до лікарень у найвіддаленіших населених пунктах. Наша щоденна діяльність спрямована на підвищення доступу пацієнтів до ліків та медичних виробів, необхідних в процесі проведення діагностики, отримання лікування чи проходження реабілітації у медичних закладах.

Щодо створення власної аптечної мережі, яка включатиме як стаціонарні аптечні заклади, так і мобільні аптечні пункти, то це наш логічний крок у напрямку забезпечення доступності до якісних ліків для споживачів, зокрема і тих, які проживають у сільській місцевості та віддалених населених пунктах. Ми керувались не кількістю аптек на ринку, а тими стратегічними завданнями, які ми, як державне підприємство, повинні виконати.

Скільки плануєте відкрити аптек у власній мережі та впродовж якого часу? 

Ми розпочали проєкт з Києва, де вже відкрили першу аптеку і найближчим часом відкриємо аптечний пункт. Організаційно так легше було налагодити всі процеси, адже для нас це новий досвід. Ми не плануємо обмежуватися столицею та розглядаємо варіанти відкриття аптечних закладів в інших регіонах країни. Впродовж якого часу це відбудеться, складно сказати, адже необхідно враховувати поточну ситуацію в країні та наявні ризики.

Чим приваблюватимете клієнтів, адже конкуренція велика, і «старожилів» на ринку багато. Можливо, у ваших аптек буде якась родзинка?

Головна наша особливість — якість та безпека ліків, кваліфікований персонал та забезпечення всіх норм інклюзивності в приміщеннях аптечних закладів.

Ми укладаємо договори лише з перевіреними виробниками та офіційними дистрибʼюторами ліків. У наших аптеках працюють кваліфіковані фармацевти з відповідною освітою та досвідом роботи. Кадрова політика у нас на особливому контролі, тому ми впевнені, що наші клієнти завжди можуть отримати кваліфіковану консультацію фармацевтів під час придбання ліків.

Але наша родзинка — це гнучкий формат аптечної мережі, яка з самого початку своєї діяльності передбачає наявність стаціонарних та мобільних аптечних закладів.

Розкажіть детальніше про те, як готуєтеся до відкриття МАПів.

Наразі цей напрям у нас в пріоритеті — ми готуємося до запуску пілотного проєкту по мобільним аптечним пунктам, аби відпрацювати весь алгоритм та проаналізувати ʼбілі плямиʼ. Це новий досвід не лише для нашого підприємства, але і для всієї України, тому ми докладаємо багато зусиль, аби врахувати всі можливі виклики на самому початку. Планується, що перші машини поїдуть на деокуповані території Чернігівської та Житомирської областей, а також до Київської. Ми проведемо детальний аналіз результатів пілотного проєкту та розширюватимемо його географію.

Нещодавно ми отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами — це базова умова для початку реалізації проєкту по запуску мобільних аптечних пунктів. Зараз займаємося переобладнанням транспортних засобів під МАПи й одночасно проводимо, так би мовити, дослідження місцевості. Що я маю на увазі? Для максимально ефективної реалізації проєкту потрібно чітко розуміти базову потребу населення у медикаментах. Тобто, в умовному селі Невкля Чернігівської області, де немає аптеки найближчі 15 кілометрів, найбільше потрібні медикаменти, які входять до програми ʼДоступні лікиʼ, чи, припустимо, прилади для вимірювання тиску? Крім того, особливої уваги потребує питання комунікації — яким чином люди дізнаватимуться про графік приїзду аптечних пунктів, їх маршрути тощо.

Який алгоритм співпраці Укрвакцини з аптечними закладами?

Аптечні заклади входять до організаційної структури ДП «Укрвакцина», тобто, вони є повноцінними структурними підрозділами підприємства. Фармацевти аптечних закладів — такі ж співробітники ДП «Укрвакцина», як і фахівці відділу супроводу поставок, контролю якості чи антикорупційної роботи та комплаєнс. Єдина відмінність – позмінний графік роботи, оскільки аптека працює з 08.00 до 21.00.

Які соціальні ініціативи плануєте реалізувати в мережі?

Ми вже відпускаємо медикаменти за програмою «Доступні ліки». Здебільшого до нас звертаються пацієнти, які мають серцево-судинні захворювання, хвороби дихальних шляхів та інші. До речі, після оновлення переліку ліків, які підлягають реімбурсації, наразі він включає 492 препарати (в тому числі інсуліни та комбіновані лікарські засоби), 40% з яких повністю безкоштовні. Я вважаю, це суттєва підтримка пацієнтів державою.

Надалі ми плануємо розширювати перелік соціальних програм, бо розуміємо, наскільки це важливо для споживачів.

Чи підтримуєте ідею вакцинації фармацевтами в аптеках і чи готуєтеся до її впровадження?

Я підтримую таку ініціативу. Її однозначно хотілося б реалізувати в аптечній мережі Укрвакцини, що, на мою думку, сприятиме зростанню рівня вакцинації в Україні. Однак, процедура вакцинації в аптеках повинна бути чітко унормованою. Відповідний проєкт Постанови Уряду передбачає відкриття при аптечному закладі медичного кабінету, отримання фармацевтами спеціальної підготовки та вирішення інших організаційних моментів. Це все необхідно для максимальної безпеки пацієнта та збереження його здоров’я.

Чим позначився для Укрвакцини нинішній рік і що нового плануєте на наступний?

У 2023 році ми завершили реалізацію декількох масштабних проєктів, у рамках яких доставили понад 5 тис. одиниць холодильного обладнання для зберігання ліків та вакцин, сотні УЗД- , рентгенівських та наркозних апаратів, а також електрокардіографів, капнографів, моніторів пацієнта та іншого обладнання до лікарень найвіддаленіших населених пунктів країни. Обладнання було закуплено в межах спільних проєктів Міністерства охорони здоров’я України зі Світовим банком.

Ми пишаємося тим, що залучені до національних проєктів у сфері охорони здоровʼя, спрямованих на поліпшення якості послуг та доступності необхідної діагностики для українців, їх лікування та вакцинації. Це мотивує нас рухатися вперед та розвиватися, тому на 2024 рік у нас багато планів і ми вже робимо перші кроки для їх успішної реалізації. Ми продовжимо розвивати аптечний напрям шляхом збільшення стаціонарних закладів та запуску мобільних аптечних пунктів.

Ще одне завдання, над яким ми вже розпочали роботу — отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Для цього невдовзі завершимо модернізацію приміщення, аби воно відповідало всім законодавчим вимогам придатності та безпеки. Паралельно ми розпочали процес впровадження на підприємстві інтегрованої системи якості згідно зі стандартом ISO 9001 та системи управління протидії хабарництву згідно зі стандартом ISO 37001:2016. Ми хочемо мінімізувати ризики за цими напрямами та покращити вже існуючі процеси. І це лише частина планів на наступний рік, які сприятимуть розвитку та модернізації Укрвакцини, як ключового логістичного оператора сфери охорони здоровʼя.