Відкриття власної аптечної мережі — один зі стратегічних напрямів підприємства — Олександр Пономарьов, директор ДП «Укрвакцина»

Відкриття власної аптечної мережі — один зі стратегічних напрямів підприємства — Олександр Пономарьов, директор ДП «Укрвакцина»

У листопаді ДП «Укрвакцина» МОЗ України відкрито двері 2 перших аптечних закладів власної аптечної мережі «АПТЕКА.ТУТ» у столиці. За словами керівництва підприємства, це лише початок. Про те, як відбувається реалізація цього проєкту ДП «Укрвакцина», а також про перс­пективи запуску мобільних аптечних пунктів редакції «Щотижневика АПТЕКА» розповів директор ДП «Укрвакцина» МОЗ України» Олександр Пономарьов.

— Відкриття аптеки — багатоетапний процес, який включає пошук та обладнання приміщення, отримання ліцензії та ін. Скажіть, чому, власне, було вирішено працювати в цьому напрямку?

— Відкриття власної аптечної мережі — це реалізація одного зі стратегічних напрямів нашої роботи, який повністю відповідає завданням підприємства. «Укрвакцина» як логістичний партнер сфери охорони здоров’я національного рівня вже більше ніж 30 років опікується питаннями зберігання та транспортування широкого асортименту медичної продукції. Наше голов­не завдання — забезпечення доступності необхідних ліків, вакцин та медичних виробів для пацієнтів у закладах охорони здоров’я. Після початку повномасштабного вторгнення ми продовжували доставляти необхідне по всій Україні, в тому числі й на прифронтові території — Харківської, Херсонської, Запорізької та інших областей. Ми бачили, наскільки це важливо для людей. Саме тому створення власної аптечної мережі, яка включатиме як стаціонарні, так і мобільні аптечні заклади, — це наш внесок у підвищення доступності необхідних ліків для споживачів.

Ви правильно зазначили, що відкриття аптеки — багатоетапний процес. Він починається з підбору та оснащення приміщення, залучення кваліфікованого персоналу, підготовки документів для отримання ліцензії, а після цього — підписання договорів з надійними постачальниками продукції. Кожен з етапів потребує високої відповідальності, професійного підходу та злагодженої командної роботи.

Особливої уваги потребувало забезпечення інклюзивності в приміщеннях аптечних закладів. Як до війни, так і зараз нехтувати потребами людей з інвалідністю неприпустимо. Таблички брайля, тактильні інформаційні покажчики, обмежувальні смуги чи поручні — це все повинно забезпечувати доступ маломобільних груп населення до необхідних послуг. Тим більше що такі вимоги передбачені діючим законодавством.

На днях у приміщенні Консультативно-діагностичної поліклініки Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» МОЗ України ми відкрили аптечний пункт власної мережі «АПТЕКА.ТУТ». До цього медичного закладу щотижня звертається більше тисячі пацієнтів зі всієї України. Це вже другий аптечний заклад «Укр­вакцини», і на цьому ми не зупиняємося.

— Там не було раніше аптеки?

— Останніми роками не було. Коли ми робили ремонт та займалися оснащенням приміщення для аптечного пункту в поліклініці, то вже отримували від пацієнтів запити щодо потреби в придбанні лікарських засобів. Для багатьох мам з маленькими дітьми така доступність має велике значення, особливо якщо вони приїхали з іншого міста. Тому ми зрозуміли, що діємо правильно.

— Які найбільші труднощі виникли при реалізації цього проєкту? Адже відкриття аптек для підприємства — це новий напрям роботи (можливо, стан приміщень, кадровий дефіцит при пошуку персоналу).

— Були певні труднощі з пошуком персоналу. Війна погіршила ситуацію на фармацевтичному ринку та спричинила відтік фахівців. Питання кадрового голоду в цій сфері обговорювалося у вересні на щорічному форумі «Фармбюджет–2024». Як свідчать останні дослідження, на сьогодні 40% вакансій на ринку у фармацевтичній галузі припадає саме на вакансії фармацевтів, відповідно, попит на працівників досить високий.

Однак це не завадило нам знайти досвідчених фахівців, які мають відповідну кваліфікацію. Це фармацевти з хорошим досвідом. Для нас важливо, аби відвідувачі наших аптек отримували фахову консультацію при виборі необхідних ліків та медичних виробів, тому до підбору персоналу ми підходили дуже відповідально.

До речі, під час співбесід ми часто чули від претендентів, що «Укрвакцині» довіряють як надійному роботодавцю. Приємно, що підприємство має таку репутацію. На сьогодні для людей, які знаходяться в пошуку, надзвичайно важливі офіційне працевлаштування, соціальний пакет, стабільна заробітна плата та перспектива подальшого розвитку. І ми на сьогодні повністю задовольняємо ці запити.

— Чим буде представлений асортимент аптеки? Чи відрізнятиметься він від асортименту товарів, представлених у приватних аптеках?

— Ми постійно працюємо над розширенням асортименту в наших аптечних закладах, аби він максимально задовольняв потреби людей — жарознижувальні, знеболювальні, серцево-судинні препарати, засоби реабілітації, а також лікарські засоби, які передбачені програмою «Доступні ліки».

Крім того, асортимент аптечного пункту в приміщенні поліклініки НДСЛ «Охматдит» сформований таким чином, щоб він максимально відповідав потребам пацієнтів, які звертаються до цього медичного закладу. Якщо це дитяча поліклініка, то й асортимент у переважній більшості буде орієнтований на таких відвідувачів. Надалі такий самий принцип застосовуватиметься в тих аптеках, які відкриватимуться в приміщеннях медичних закладів.

— Власне, розширення мережі аптек і стосувалося моє наступне запитання. Поділитеся своїми планами в цьому напрямку?

— Так, ми плануємо розширяти нашу мережу та розглядаємо можливі варіанти. Це не так швидко, як у приватному аптечному сегменті, але і підхід у нас, як я вже говорив раніше, інший. Головне для нас як для державного підприємства сфери охорони здоров’я — доступність та якість медичних товарів для споживачів.

— Чи планує підприємство підключати аптеки до участі в соціальних програмах державного та місцевого рівнів? Якщо так, то до яких?

— Так, ми вже працюємо з програмою «Доступні ліки». У процесі підписання знаходяться договори з програмами «ТерапіяПЛЮС» та «Медікард». Ми поступово розширюватимемо перелік програм, які підвищуватимуть економічну доступність лікарських засобів для пацієнтів.

— Які послуги надаватимуться аптекою, крім відпуску лікарських засобів?

— Серед найближчих планів — отримання ліцензії на електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Замовлення чи бронювання ліків через сайт нашої аптечної мережі дасть можливість спростити доступ до ліків, зробити їх придбання більш зручним та швидким для споживачів.

Щодо інших сервісів чи послуг, то вони можуть бути запроваджені після детального вивчення потреб відвідувачів наших аптечних закладів.

— Чи працюєте ви над запуском мобільних аптечних пунктів?

— Так, це одне з пріоритетних, але досить складних завдань на сьогодні. Мобільні аптечні пункти повинні забезпечувати потреби людей, які проживають на деокупованих територіях чи у віддалених населених пунктах, де відсутні стаціонарні аптечні заклади, необхідними ліками. «Укрвакцина» має великий досвід доставки ліків, вакцин та медичних виробів на такі території з використанням автомобілів-рефрижераторів. Для мобільних аптечних пунктів потрібні інші машини, спеціально обладнані для таких завдань. Тому наразі ми вивчаємо питання можливості переобладнання транспортних засобів таким чином, аби в них можна було розмістити все необхідне — шафи, холодильники та полиці для зберігання ліків, вітрину, касовий апарат, вогнегасник, гігрометр та інше. Крім того, необхідно зважати на те, що їхати в села часто доведеться по бездоріжжю, а інколи й без навігатора через відсутність зв’язку, тому машина повинна бути спроможною, так би мовити, долати маршрути різної складності.

От саме побудові маршруту аптечного пункту — окрема увага. Необхідно розуміти, скільки населених пунктів за один виїзд можна максимально ефективно охопити, яким чином фармацевтам забезпечити позмінний графік у таких відрядженнях, як передбачити охорону мобільного аптечного пункту в нічний час (якщо виїзд триватиме не один день) та багато інших важливих питань. Власне, всі ці аспекти можна буде пропрацювати під час запуску пілотного проєкту мобільних аптечних пунктів. Планується, що це будуть території трьох областей — Київської, Житомирської та Чернігівської. Ми вже маємо попередні напрацювання щодо потреб населення та зможемо відкоригувати цей список безпосередньо в «польових умовах».

Катерина Горбунова