“Логістика ліків, вакцин та медичних виробів є важливою складовою національної системи охорони здоров’я. Належні умови зберігання медикаментів – запорука їхньої безпечності та ефективності, а своєчасна доставка до найвіддаленіших населених пунктів – одна з умов їхньої доступності для пацієнтів”, – про це розповів директор ДП “Укрвакцина” МОЗ України” Олександр Пономарьов у своєму блозі на
процеси, пов’язані з прийманням, зберіганням та транспортуванням лікарських засобів та медичних виробів регулюються нормами чинного законодавства України. ДП «Укрвакцина» МОЗ України» виступає логістичним партнером важливих національних проєктів у сфері охорони здоров’я протягом 30 років. Ми доставляємо медичні товари, централізовано закуплені спеціалізованими міжнародними організаціями та в рамках спільних зі Світовим Банком проєктів, до медичних закладів по всій Україні.
За якої температури перевозять і зберігають ліки
Оскільки ми маємо справу з надчутливою продукцією, в основі організації логістики ліків та вакцин лежить суворе дотримання температурних умов, зокрема режиму «холодового ланцюга».
Температурні режими зберігання та транспортування можуть бути в межах +2… +80С або -200С, чи навіть -800С. Не допускається проникнення сонячного світла, підвищення або зниження температури, адже ці фактори можуть призвести до втрати властивостей лікарських засобів чи погіршення їхньої якості. Головне в процесі логістики – унеможливити будь-які загрози для здоров’я та життя пацієнтів.
Холодові кімнати, холодильники та морозильні камери дозволяють дотримуватися визначеного температурного режиму на складських потужностях нашого підприємства. Наявність альтернативних джерел живлення на випадок пошкодження ворогом об’єктів енергетичної інфраструктури – це маст хев для будь-якої сфери діяльності, а для логістики медичної продукції особливо. На складах «Укрвакцини» встановлені потужні генератори, які забезпечують безперервну роботу холодового обладнання у випадку планових чи аварійних відключень світла.
За допомогою спеціалізованого обладнання фахівці постійно моніторять температуру в приміщеннях, де зберігаються ліки та вакцини, а також у спеціально обладнаних машинах – рефрижераторах під час транспортування. Постійний моніторинг та фіксація показників проходить аж до моменту відвантаження продукції в заклад охорони здоров’я. Однак логістика медичних препаратів цим не обмежується.
Чому в лікарнях має бути спеціальне холодильне обладнання
Не менш важливим є належне подальше зберігання вакцин та ліків у медичних закладах до моменту їх застосування пацієнтом. Тому наявність спеціального холодильного обладнання в робочому стані безпосередньо в лікарнях – ще одна складова процесу дотримання належних умов зберігання, яку не можна ігнорувати. «Укрвакцина» доставила понад 5 000 спеціальних холодильників та морозильних камер, що були закуплені ЮНІСЕФ в Україні в рамках проєкту Світового банку спільно з Міністерством охорони здоров’я. Спеціалізоване обладнання забезпечує дотримання необхідного «холодового ланцюга» на рівні кожної лікарні та має наднизьке споживання електроенергії, що дуже актуально на сьогодні. Крім того, холодильники та морозильні камери можуть працювати при екстремальній температурі навколишнього середовища до +430С та здатні утримувати температуру протягом 50 і більше годин без електроживлення.
Реалізація цього проєкту знаходиться на завершальному етапі, а спеціальне обладнання вже забезпечує дотримання необхідного температурного режиму в міських, районних та селищних лікарнях, амбулаторіях, кабінетах вакцинації по всій Україні. Понад 30% – це лікарні, що знаходяться в межах територій активних бойових дій або близько до них.
Логістичні процеси в умовах війни потребують гнучкості, врахування нових обставин та постійної оптимізації маршрутів.
Однак, як і в мирний час, вони спрямовані на забезпечення доступу українців до якісних медичних товарів та послуг в закладах охорони здоров’я, незалежно від того, де вони розташовані – в обласному центрі чи селищі міського типу або селі на кордоні з країною-агресором.